Možná jste se již v životě setkali se službou, která zajišťuje sekání trávy, odstraňování náletových dřevin a rekultivaci půdy ve svažitém terénu, například u zanedbaných rekreačních chat. Toto se často stává tehdy, jestliže někdo prodává chatu ze zdravotních důvodů, protože tam nemůže každý víkend dojíždět a zajišťovat pravidelnou údržbu. Jestliže takový pozemek s chatou zakoupíte, pak se možná ani nestačíte divit, že za jediný rok dokáže zahrada prorůst plevelem, malými stromky a drny trav tak, že je nutný razantní zásah.

lžíce od bagru

V takovém případě se vyplatí uvařit kávu do termosky, naložit do auta skládací zahradní nábytek a vypravit se na místo nejlépe začátkem května, kdy je vhodná doba ne zemní práce v Praze, nábytek s kávou rozložit u chaty na terasu a rozmyslet se, jak si představit celkový vzhled vaší zahrady.

Soustava teras

Jestliže je váš pozemek koncipován do prudšího svahu a chata se nachází v horní části s pěkným výhledem do krajiny, pak by se vám mohla zalíbit soustava teras, umístěných pod sebou a přístupných po bočním či centrálním betonovém nebo kamenném schodišti. Terasy budou od sebe oddělené svislými zpevněnými valy z kamenů a z okrasných dřevin a tímto způsobem si tu můžete vytvořit opravdu zajímavé a atraktivní prostředí. A třeba i s venkovním bazénem a jezírkem.

zemní práce

Svažitý terén se vyplatí vzít, jak se říká, z gruntu, pomocí těžké techniky, která si poradí i s obtížnými situacemi problematické zeminy, kamenů, jílu či stavební navážky, povrch terénu se pak vysype zahradní zeminou a podloží provzdušní křemičitým pískem. Tímto způsobem zahradu zrekultivujete k nepoznání, a pokud se na ni zajede někdy v budoucnu podívat bývalý majitel, možná si bude drbat hlavu, proč už toto řešení nenapadlo jeho, a proč namísto života v městském bytě nevěnoval více pozornosti právě této krásné přírodní lokalitě.