Šalvěj je bylinka s velmi dlouhou historií. Užívala se již ve starověkém Řecku i Římu, ale také o ní najdeme záznamy v tradiční čínské a indické medicíně. Dnes se šalvěj samozřejmě nevyužívá v léčitelství tolik jako dříve, ale na určité problémy je stále velmi oblíbená. Šalvěj roste formou keře s dřevitými stonky. Její listy mají jemně našedlou barvu, květy jsou modré, či zbarvené do fialových tónů. Její původ je z oblasti Středozemního moře, dnes ji ale najdeme prakticky po celém světě. Nevyužívá se jen pro její zdravotní účinky, ale také například v gastronomii, nebo jako okrasná květina na venkovní zahrady.

šalvěj

Jak se tedy využívá? V gastronomii se využívá jako dochucovací bylinka. Ve Velké Británii dokonce tvořila základ čtveřice bylin, společně s tymiánem, rozmarýnem a petrželí. Její chuť je výrazná, pikantní a můžete v ní cítit tóny pepře. Využívá se hlavně v evropské kuchyni, jako je italská nebo britská. Najdete ji ale i v americké kuchyni, jako přísadu do nádivky, kterou se nadívá krocan na Den díkuvzdání. Kromě toho se z šalvěje vyrábí také šalvějový čaj. Množství, které je pro vás bezpečné a zdraví prospěšné, je 4 – 6 šálků tohoto čaje denně. Pro své vlastní zdraví nepřekračujte denní množství.

šalvěj

Šalvěj obsahuje vysoké množství vitamínů K, který je pro nás důležitý. Ten je důležitý zejména pro to, aby se naše krev správně sráželo a také proto, aby naše játra správně fungovali. Kromě tohoto vitamínu najdete v šalvěji i měď a zinek, které jsou pro nás neméně důležité. Šalvěj je silný antioxidant, také bojuje účinně proti volným radikálům, které poškozují naše buňky. Má také antibakteriální účinky, které jsou skvělé zejména pro naši dutinu ústní. Je skvělá třeba po vytrhnutí zubu, jelikož kromě toho, že vaše ústa zbaví bakterií, dokáže také přispět k tlumení nepříjemné bolesti.