Princip

Nejprve se můžeme podívat na to, jak vlastně tepelné čerpadlo funguje. Můžeme začít u lednice. Možná se teď divíte, že zmiňujeme lednici, když její úkol je přesně obrácený a to chladit. Ona však i topí. V okruhu nám obíhá jisté chladivo, které by mělo mít co nejnižší bod varu. Jakmile vychází tohle chladivo ze škrtícího ventilu, tak dochází k expanzi a s tím souvisí také snižování teploty. Následně prochází výparníkem, kde odebírá výparné teplo, a proto se nám teplota uvnitř lednice snižuje.

interiér domu

Následně látku stlačuje kompresor, takže má dostatek energie, aby mohla kolovat v celém tomto systému, a navíc ji ještě o něco ohřívá. Následuje proto kondenzátor, který u lednice reprezentuje kovový rošt, na který když sáhneme, tak je dost teplý. Tepelné čerpadlo využívá také tohoto systému s tím, že po seškrcení jde látka ven či do vrtu s vodou a potom do kompresoru na elektřinu, který zase prospívá ke zvyšování její teploty. Využíváme zde výměníku, takže přes čerpadlo proudí jiná kapalina než ta v topení, které bývá mnohdy špinavé.

Efektivita

Tepelné čerpadlo může odebírat teplo hned z několika prostředí. U vzduchu je potíž v tom, že při vyšších mínusových teplotách v něm toho tepla už moc není, takže kompresor se o dost více nadře, proto rapidně roste spotřeba elektrické energie, která tvoří nejvyšší náklad tohoto systému při provozu.

výměna oken

Mnohem lepší je čerpat teplo z nějakého hlubšího vrtu s vodou, protože i když je venku dost velká zima, tak takový vrt celý pravděpodobně nepromrzne. Jestliže se pro pořízení tohoto systému rozhodnete, tak se můžete obrátit na tepelná čerpadla Olomouc. Zde tomuto systému skutečně rozumí, takže Vám můžou se vším poradit. Abyste dosáhli co nejvyšší úspory, tak je potřeba mít dům co nejlépe zaizolovaný, abychom zabránili vysokým tepelným ztrátám, což zase zvyšuje spotřebu elektřiny kompresoru. To je také důvod, proč tepelná čerpadla volí lidé s novostavbami, které mají v dnešní době nízkou energetickou náročnost.