Hypotéku si i v dnešní době bere spousta lidí. Než si zažádáte o hypotéku, měli byste vědět, jaké podmínky si banka stanovuje a na co všechno se dívá a přihlíží, aby vám hypotéku schválila. Pokud se chcete orientačně podívat na to, jak by mohla vypadat https://www.info.cz/volby/volby-2017/takhle-muze-vypadat-pristi-vlada-ctyri-zakladni-povolebni-scenare-jak-je-info-cz-popsalo-pred-volbami-17466.html splátka vaší hypotéky, můžete si vyzkoušet zdarma hypoteční kalkulačku https://nebankovnihypoteky.net/hypotecni-kalkulacka/.

A teď se tedy pojďme podívat, co vše bere banka v potaz, pokud posuzuje vaši žádost o poskytnutí hypotečního úvěru.

domy

Nejprve se banka zaměří na váš věk. Samozřejmě, osoby, kterým ještě nebylo 18 let, nemohou zažádat o hypotéku. Ovšem problém je i to, pokud je vám výrazně víc. Ideální totiž pro banky je, pokud splatíte hypotéku ještě před nástupem do důchodu. Splatit byste ji měli do 67 let. Jestli už jste ve starobním důchodu, můžete si samozřejmě o hypotéku zažádat, ale počítejte s tím, že buď vám žádost namítnou, nebo vám nastaví velmi krátké splátkové období.

Dále banka samozřejmě posuzuje vaše příjmy. Pokud jste zaměstnanec, budete potřebovat od zaměstnavatele potvrdit výši příjmů. Pokud jste OSVČ, dodáte bance daňové přiznání z posledních dvou let. Dále se banka zaměří na to, jestli nemáte záznam v registru dlužníků. V registru dlužníků se ocitnete, když nesplácíte řádně své dluhy a opozdíte se se splátkou. Vaše jméno tam figuruje 3 roky, pokud dlužíte svému operátorovi, je doba 1 rok.

domečky

Samozřejmě banku zajímá i to, jaké máte další závazky. Jestli máte spotřebitelské úvěry a kde, jestli využíváte kreditních karet, povoleného debetu – pokud nemáte žádné závazky a nic nevyužíváte, vaše šance na získání hypotéky se velmi zvyšuje. A samozřejmě musíte mít i nějakou svou našetřenou částku. Banka vám totiž nedá 100 % peněz na pokrytí kupní ceny. Zpravidla dostanete 80 %, někdy se vám může poštěstit a dostanete procent 90.